Jak prawidłowo i z klasą korzystać z sauny?

3 marca 2020

Co daje korzystanie z sauny? Niewątpliwie niesie za sobą wiele dobroczynnych działań – relaksuje, usprawnia krążenie krwi, wzmacnia serce i ogólną odporność organizmu. Dodatkowo sesja w saunie oczyszcza skórę z toksyn i przyspiesza spalanie kalorii. Jednak, aby w pełni czerpać z tych korzystnych seansów, należy odpowiednio się do nich przygotować oraz przypomnieć sobie obowiązujące tam zasady zachowania.

jak-korzystac-z-sauny.jpg

Najpopularniejsze rodzaje saun

Warto zacząć od tego, że istnieje kilka rodzajów saun, które różnią się między sobą panującymi w nich warunkami – temperaturą powietrza oraz poziomem wilgotności, a co za tym idzie inaczej wpływają na organizm.

Sauna sucha (fińska/szwedzka)

Bardzo popularna jest sauna sucha, nazywana też fińską lub szwedzką. Charakteryzuje się wysoką temperaturą – od 85 °C do nawet 120 °C, i jednocześnie bardzo niską wilgotnością powietrza, która wynosi tylko 10%.

Sauna parowa

Kolejnym znanym rodzajem sauny jest sauna parowa z bardzo wysoką wilgotnością powietrza – nawet do 100% i niższą niż w saunie suchej temperaturą – ok 45 - 60°C. Para sprawia jednak, że odczuwalna temperatura jest o wiele wyższa. W saunie parowej można przebywać do 15 min, a w suchej nie dłużej niż 12 min.

Zdrowotne działanie sauny i przeciwskazania

rodzaje-saun-typy.jpg

Sauna ma pozytywny wpływ na zdrowie, ale nie jest zalecana dla wszystkich osób. Aby sobie nie zaszkodzić, warto więc przypomnieć kto może, a kto nie może korzystać z sauny. Przeciwwskazaniem jest choroba serca i naczyń krwionośnych, nadciśnienie, chora tarczyca czy gorączka. W saunie nie powinny przebywać także panie w ciąży, osoby po udarze i cierpiący na epilepsję, a także dzieci, ponieważ nie mają one wykształconego ośrodka termoregulacji. Z kolei osobom z problemami mięśniowymi, zapaleniem stawów czy też astmą oskrzelową dobrze zrobi wizyta w saunie suchej.

Jak korzystać z sauny? Przewodnik dla początkujących

Gdy nie ma ku temu żadnych medycznych przeciwwskazań, można zacząć planować wizytę w saunie. Nie należy z niej korzystać od razu po posiłku - najlepiej odczekać co najmniej godzinę, ale nie można też być głodnym, ponieważ organizm będzie potrzebował energii podczas seansu. Do sauny nie idzie się również przed i po wysiłku fizycznym. Bardzo ważnym nawykiem jest regularne picie wody, aby się nie odwodnić. Wizyta w saunie jest dość wyczerpująca dla organizmu i po zakończeniu sesji można poczuć lekkie zmęczenie, dlatego dobrą porą na taką aktywność będzie wieczór. Podsumowując.

  • Odczekaj godzinę, jeśli jadłeś posiłek.
  • Trenowałeś i jesteś wykończony? Najpierw odpocznij. Solidnie.
  • Napij się wody. Unikaj bycia spragnionym.

Co jest potrzebne w saunie?

Jeśli będzie to sauna sucha to najlepiej wziąć dwa ręczniki – większy, aby się na nim swobodnie położyć, tak aby nie dotykać siedziska i drugi do wytarcia po prysznicu. W saunie parowej wystarczy mieć tylko jeden ręcznik do wysuszenia się po prysznicu – drugi jest zbędny, ponieważ w związku z wysoką wilgotnością wszystkie materiały po chwili stają się mokre i ciężkie. Tuż przed skorzystaniem z sauny należy wziąć prysznic, wytrzeć się do sucha i zostawić obuwie przed wejściem. Zanim zajmie się miejsce w saunie parowej trzeba opłukać siedzisko po poprzedniej osobie – służy do tego specjalny wąż natryskowy znajdujący się przy wejściu. Podsumowując.

  • W saunie suchej – weź dwa ręczniki: duży do leżenia i mniejszy do wytarcia po prysznicu
  • W saunie morek – weź jeden ręcznik: do wytarcia się po prysznicu

Zawsze nago do sauny?

nago-w-saunie.jpg

Sauna to strefa nagości i nie powinno się tam nosić stroju kąpielowego, ponieważ może on poparzyć skórę. Miejsca, w których do ciała przylega materiał nie oddają i nie pobierają ciepła, co zakłóca proces jego wymiany. Do tego dochodzą względy higieniczne – mokry kostium zostawia ślady potu na siedziskach. Podczas seansu w saunie należy też zdjąć biżuterię, aby nie narazić się na oparzenia, a więc:

  • Strój kąpielowy (szczególnie z tkanin sztucznych) może spowodować poparzenia – zdejmujemy.
  • Dodatkowe okrycia mogą powodować ślady potu – też zdejmujemy.
  • Biżuteria może się nagrzać i spowodować poparzenia – także zdejmujemy przed.

Po wyjściu z sauny trzeba się koniecznie schłodzić pod prysznicem i uzupełnić płyny. Kontynuować sesję można dopiero wtedy, kiedy organizm nieco ochłonie. Zaleca się, aby nie wchodzić do sauny więcej niż cztery razy, a każde wejście nie trwało dłużej niż 10-20 minut i było poprzedzone 10-15 minutową przerwą. Po skończeniu sesji nie zaleca się podejmowania żadnego wysiłku fizycznego – to czas na odpoczynek, złapanie oddechu i uzupełnienie płynów.

Jak zachowywać się w saunie?

Sauna to miejsce relaksu i wypoczynku, dlatego podczas seansu warto zachować ciszę, aby nie zaburzyć panującego tam spokoju i atmosfery odprężenia. Przebywając w saunie ze znajomymi można prowadzić rozmowy bez skrępowania, jednak, jeśli są z nami inne osoby, należy ściszyć głos lub całkowicie zrezygnować z rozmów. Ważnym elementem kultury saunowania jest też samo wchodzenie i wychodzenie. Miłym i kulturalnym gestem będzie przywitanie się ze wszystkimi zwykłym „dzień dobry” i sprawne zamykanie drzwi, żeby nie doprowadzić do nadmiernego wychłodzenia pomieszczenia.

Sauna to doskonała forma odpoczynku podczas wyjazdów. Wybierając miejsce zakwaterowania podczas podróży warto więc zwrócić uwagę na to, czy znajduje się tam strefa wellness, tak jak w większości hoteli sieci Best Western Hotels & Resorts. Relaks w saunie po intensywnym dniu pracy lub zwiedzania to zawsze dobry pomysł na miłe zakończenie dnia.

Lista hoteli Best Western Polska z dostępną strefą saun dla Klientów.

  1. Best Western Grand Hotel
  2. Best Western Hotel Cristal
  3. Best Western Hotel Felix
  4. Best Western Hotel Jurata
  5. Best Western Hotel Opole Centrum
  6. Best Western Plus Hotel Podklasztorze
  7. Best Western Premier Hotel City Center
  8. Best Western Premier Kraków Hotel
  9. Best Western Prima Hotel Wroclaw

 

 
 
 

Menu

 Polski
Menu