19 marca 2020
Kraków należy do najchętniej wybieranych przez podróżników miast Europy. Nic w tym dziwnego - cudowne zabytki, piękny Rynek Główny, interesujący Kazimierz, niezwykle romantyczne bulwary wiślane, wielki błona oraz życie nocne, które kończy dopiero świt.
Nie możemy jednak zapomnieć o tym, że poza tymi wszystkimi atrakcjami, Kraków wyróżnia się jeszcze czymś. Mowa oczywiście o ciekawej, tradycyjnej kuchni. Przeczytajcie o historii krakowskich śniadań, a także poznajcie 7 najbardziej znanych i tradycyjnych przysmaków z Krakowa.
Fascynująca historia krakowskich śniadań
Festiwale Smaku, pierogów czy zupy to stałe wydarzenia, które są na stałe wpisane w kalendarz imprez kulturalnych w Krakowie (zob. hotele w Krakowie). Są one nie lada atrakcją dla turystów. Gród Kraka jest szeroko pojmowaną kuchnią galicyjską, w której bardzo ważną rolę odgrywają śniadania.
Śniadanie w życiu Krakowian
Jak ważną funkcję odgrywały śniadania w życiu Krakowian? Wnioskując po zapiskach, które pochodzą z wieku XVII oraz XVIII - bardzo ważną. Możemy w nich przeczytać, że często wielogodzinne śniadanie było najistotniejszym punktem, zaraz po mszy świętej i uroczystej procesji, obchodów Święta Kongregacji Kupieckiej. Obchodzony przez obecnie najstarszą organizację handlową zwyczaj, przetrwał aż do dzisiaj. Oczywiście z małą przerwą, która miała miejsca zaraz po II wojnie światowej. Co rok w grudniu, kupcy oraz ich goście rozpoczynają swój dzień mszą świętą, oraz uroczystym śniadaniem (zob. spacer po Krakowie wg. przewodnika Best Western).
Co jedli na śniadanie kupcy – ok. 300 lat temu?
Odgadywanie, co jedli kupcy około 300 lat temu, jest dość trudna, jednak na ich stołach z pewnością pojawiały się takie produkty jak: pieczywo, ryby, mięso czy owoce. Obecnie, nawet gdy mamy do czynienia z bardziej uroczystymi śniadaniami, to na stołach znajdziemy więcej owoców, ryb czy warzyw, z kolei znacznie mniej będzie mięsiw. W Krakowie poza tradycyjnym pieczywem możemy się oczywiście spotkać z klasycznymi obwarzankami, a także kanapkami. Nie są to zwykłe kanapki, jakie znamy z naszych domów, a bardziej małe, zróżnicowane tartinki wraz z masłem. Dla osób dbających o linie poleca się te z tłuszczem roślinnym. Całość dopełnia twaróg, łosoś czy wędlina (zob. gdzie jest największy średniowieczny rynek?).
Zwyczaj kupieckich śniadań, a biznesowe spotkania przy jedzeniu
Zwyczaj kupieckich śniadań był najpewniej inspiracją do obecnych, niezwykle popularnych integracyjnych czy biznesowych spotkań przy jedzeniu. Jest bardzo popularna forma spotkań praktykowana przez wiele firm, gdyż podczas nich atmosfera jest znacznie luźniejsza oraz spokojniejsza. Aktualnie najbardziej uroczyste, oraz niezwykle ważnym śniadaniem jest to wielkanocne. Jeszcze do niedawna mogliśmy je nazywać biesiadą, na której nie brakowało mięsa, które było przygotowywane na bardzo wiele sposobów. Oczywiście nie mogło też zabraknąć jaj, pieczywa, czy sporej ilości ciast (zob. jakie są nietypowe miejsca w Krakowie?). Dzięki naszym babciom i spisanym przepisom żur na serwatce, chrzan czy trzęsionka to dania, które wciąż cieszą się sporą popularnością.
Lista 7 specjałów Krakowa, których musisz spróbować
1. Obwarzanek krakowski
Niezwykle popularne, pulchne oraz miękkie krążki ciasta, które bez żadnego problemu jesteśmy w stanie zakupić na prawie każdym rogu. Jednak zaledwie kilka piekarni na terenie Krakowa sprzedaje oryginalne obwarzanki krakowskie. Do takich miejsc należą na przykład wózeczki na Starym Mieście z naklejką, na której znajdziemy napis „Chronione Oznaczenie Geograficzne". Możemy go znaleźć na liście produktów, które są chronione prawem Unii Europejskiej. Jego smak jest delikatnie słodki, a skórka chrupiąca. Waży około 100 gram, a do jego dekoracji wykorzystuje się takie produkty, jak sezam, mak, sól, posypkę ziołową, czarnuszkę, ser, cebulę czy mieszankę pikantnych przypraw. Jego historia sięga 600 lat wstecz, kiedy to został opracowany przez Krakowskich piekarzy.
2. Kremówka papieska
Kremówka to ulubiony deser naszego polskiego papieża, czyli Jana Pawła II. To nic innego jak spora ilość kremu waniliowego umieszczona między ciastem francuskim. Jej nazwa pochodzi właśnie od naszego papieża, na którego cześć zaczęta ją tak nazywać.
3. Kiełbasa krakowska
Polska słynie z wielu rodzajów pysznych kiełbas. Jednak te wędzone, zawsze będą kojarzyć z Krakowem. I słusznie, są one tworzone z użyciem chudego mięsa wieprzowego, a jako przyprawy wykorzystuje się pieprz, sól, kolendrę, troszkę ziela angielskiego oraz czosnek. Kiełbasa krakowska to wielki przysmak, który najlepiej smakuje z sałatką lub świeżo upieczonym chlebkiem.
4. Maczanka krakowska
Źródło grafiki: Doradca Smaku TV, https://www.youtube.com/watch?v=lN5VN2IEX2U
Możemy się także spotkać z nazwą "prababka burgerów". Jest to tradycyjny przysmak, który obecnie stał się popularnym na przestrzeni lat street foodem. W klasycznej wersji maczanki krakowskiej bułka i mięso stanowiły oddzielną całość. Obecnie jednak popularna jest wersja, która przypomina popularnego burgera. Chrupiące, pyszne pieczywo wypełniane jest jedynym w swoim rodzaju mięsem, a smaku dodaje sos cebulowy.
5. Zapiekanka na Placu Nowym
Krakowski Plac Nowy to miejsce, w którym według wielu znajdziemy najlepsze zapiekanki w mieście. Popularna zapiekanka uważana jest za polski street food. Jest to bagietka przygotowana w piecu z pysznym serem, pieczarkami oraz idealną ilością ketchupu.
6. Kaczka po krakowsku
Przyrumienione, soczyste i niezwykle smaczne kawałki kaczki po krakowsku przygotowywane w maśle oraz podawana wraz z aksamitnym, gęstym, grzybowo-śmietanowym sosem oraz kaszą to przepyszna kompozycja, która zasmakuje niemalże każdemu!
7. Piszinger
Piszinger to bardzo prosty deser, który przypomina czasy dzieciństwa, chrupiące wafle z czekoladowym kremem to coś, co każdy z nas lubi.
Produkty regionalne z Krakowa i okolic
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi stworzyło wykaz produktów chronionych dla danego regionu.
Produkty popularne w Małopolsce to:
- Obwarzanek krakowski,
- Chleb prądnicki,
- Oscypek,
- Bryndza podhalańska,
- Kiełbasa lisiecka,
- Redykołka,
- Suska sechlońska,
- Karp zatorski,
- Jabłka łąckie,
- Fasola z Doliny Dunajca,
- Jagnięcina podhalańska.
Kraków, jak i cała małopolska charakteryzuje się niezwykłą regionalną kuchnią, którą naprawdę warto spróbować. Ogromna paleta smaków sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie.