Kraków to miejsce magiczne. Idealne zarówno pod względem weekendowego odpoczynku, a także tygodniowego urlopu. Właśnie dlatego, wielu turystów odwiedza Kraków nawet kilka razy w roku. Jeden z naszych gości w Krakowie był już 15 razy i twierdzi, że wciąż ma w tym mieście wiele do odkrycia. W artykule podpowiadamy, co robić w Krakowie, jeśli wydaje Ci się, że zobaczyłeś w nim już wszystko?
Nietypowe i mało znane miejsca w centrum Krakowa
Nawet jeśli masz za sobą zwiedzanie Zamku Królewskiego na Wawelu, Bazyliki Mariackiej, Sukiennic, Uniwersytetu Jagiellońskiego, czy Kopca Kościuszki, to nie znaczy, że poznałeś już pełne oblicze tego miasta. Oto kilka miejsc, które w przewodnikach widnieją jako miejsca poboczne i dodatkowe, ale dzięki którym szybko poczujesz to coś, co turyści nazywają "wyjątkowym klimatem Krakowa"
Co zwiedzić w okolicy Starego Miasta w Krakowie?
Rynek Główny na Starym Mieście to chyba najbardziej oblegane przez turystów miejsce w Krakowie. Warto jednak oddalić się na chwilę od Bazyliki Mariackiej i ul. Floriańskiej, żeby zobaczyć jakie jeszcze magiczne miejsca kryje w sobie dzielnica Starego Miasta w Krakowie.
Ogród Muzeum Archeologicznego
Ogród Muzeum Archeologicznego to najpiękniejszy ogród położony w ścisłym centrum Krakowa. Znajduje się u podnóża Wzgórza Wawelskiego na terenie poklasztornych zabudowań, które kiedyś stanowiły część Kościoła Św. Michała i Józefa, i w których obecnie znajduje się Muzeum Archeologiczne. Warto wybrać się tu na spacer, szczególnie późną wiosną lub latem – w okresie, w którym ogród mieni się największą liczbą kolorów. Latem, w Ogrodzie Muzeum Archeologicznego odbywa się wiele imprez plenerowych.
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego
Polecamy także odwiedzić najstarszy ogród botaniczny w Polsce – Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego, który powstał w XVIII wieku. Liczba okazów na jego obszarze liczy ok. 6 tys. Rośliny do ogrodu sprowadzono z różnych części świata, w tym z Wiednia, Petersburga i Paryża, a także z Ameryki Południowej. Na terenie Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego rosną drzewa będące pomnikami przyrody – 200 letnie tzw. Derenie Śniadeckiego oraz Dąb Jagielloński, którego wiek określa się na 400 lat.
Muzeum Podziemia Rynku
Mimo że miejsce to znajduje się na samym Rynku Głównym w Krakowie, niewielu turystów zdaje sobie sprawę z jego istnienia. Może dlatego, że znajduje się ono "pod ziemią", czyli pod Rynkiem Głównym. Jest to nowoczesne i interaktywne muzeum, które pokazuje historie Krakowa z perspektywy życia przeciętnego osadnika lub mieszkańca miasta. Jeśli wahasz się, czy warto umieszczać Muzeum Podziemia Rynku w planie swojego zwiedzania, podpowiadamy – ZDECYDOWANIE WARTO!
Gdzie zjeść i wypić w okolicy Starego Miasta w Krakowie?
Nie można zapomnieć, że Kraków nie tylko się zwiedza, ale także smakuje. Oto kilka niestandardowych miejsc, do których warto wpaść na dobre jedzenie w okolicy Starego Miasta.
Bunkier Cafe koło Galerii Bunkier Sztuki
Po pierwsze, kawiarnia jest świetnie położona, co odzwierciedla się w fantastycznym widoku na Planty Krakowskie. Miejsce tętni życiem przede wszystkim wiosną i latem, czyli wtedy, gdy jest ono zupełnie odsłonięte, a gości i przechodniów kawiarni nie dzieli plastikowa płachta. Kawiarnia posiada wspaniały taras, z którego widać idących na Rynek Główny turystów. Wpadnijcie tu na sernik, piwo lub jeśli jesteście głodni – na pyszną zupę z papryki i pomidorów.
MASSOLIT books & cafe
Jeśli lubicie miejsca z klimatem, wybierzcie się do Massolit books & cafe. Kilka minut drogi pieszo od Starego Miasta wystarczy, aby trafić do krainy książek, w której unosi się zapach angielskiej herbaty. Książki umieszczone na półkach można czytać na miejscu lub zakupić. Znajdziesz tu zarówno książki używane, jak i zupełne nowości. Księgozbiór liczy w sumie 20 tys. tytułów. Jeśli będziesz miał szczęście, odwiedzając księgarnie, trafisz na jedno z odbywających się w niej wydarzeń kulturalnych.
Wesoła Cafe
Niewielkie miejsce z wielką duszą, w którym napijesz się przepysznej kawy. Serio! Przepysznej!. Kawiarnia słynie też z neonu "Lepiej pić kawę niż nie" , który zaraz po powieszeniu, stał się tłem dla wielu instagramowych zdjęć.
Mercy Brown
A teraz coś dla tych, którzy preferują relaks przy procentach, czyli drink and coctail bar - Mercy Brown. Wnętrze lokalu jest klimatyczne i kameralne, dzięki czemu to idealne miejsce na rozmowę z przyjaciółmi przy dobrym trunku. Posmakujesz tu zarówno klasycznych kompozycji, jak i drinków opartych na autorskich pomysłach. Niektóre z tych ostatnich, owiane są już legendą. Menu lokalu jest krótkie, ale zmienia się kilka razy do roku, a barmani z Mercy Brown są wstanie podołać każdemu rzuconemu wyzwaniu. Wieczory w lokalu często okraszane są jakimś artystycznym występem.
Dolne Młyny
Chcesz poczuć klimat imprezowego Berlina w Krakowie? Przyjdź na Dolne Młyny. Od 2016 roku, na terenie dawnych zakładów tytoniowych przy ul. Dolnych Młynów w Krakowie, zaczęły powstawać kolejne bary i restauracje. Od tego czasu, zakątek jest jednym z głównych punktów na imprezowej mapie Krakowa zarówno dla Krakusów, jak i turystów. Na śniadanie, przychodzi się tu do Międzymiastowej. Kosztuje tu ono złotówkę, jeśli tylko zamówisz do niego kawę. Na lunch lub wieczorną kolację warto wybrać Cargo, gdzie zasmakujesz przepysznego steka lub zachwycisz się delikatnymi owocami morza. Natomiast, jeśli masz ochotę spróbować niebanalnego piwa, zajrzyj do Weźże Krafta i umocz usta w jednym z rzemieślniczych piw.
Co zwiedzić na Kazimierzu w Krakowie?
Kraków to nie tylko Stare Miasto, ale także klimatyczne uliczki żydowskiej dzielnicy Kazimierz. Zobacz jakie nietypowe miejsca czekają na Ciebie podczas zwiedzania tej zabytkowej dzielnicy Krakowa.
Muzeum Etnograficzne w dawnym Ratuszu Kazimierski,
Kiedy Kazimierz był jeszcze odrębnym miastem, posiadał własny ratusz. Teraz mieści się w nim Muzeum Etnograficzne. Znajdziesz tam eksponaty dotyczące kultury chłopskiej, różnych kultur europejskich, a także kultur z innych kontynentów. Duża część zbiorów to także obiekty pochodzące zarówno ze współczesnej historii Polski, jak i te z poprzednich wieków. Eksponaty i dobra kultury znajdujące się w zasobach muzeum przechowują pamięć o sztuce ludowej, folklorze, a także tradycji rękodzieła i rzemiosła. Warto tu wstąpić, jeśli chcesz spojrzeć na kulturę Polską przez pryzmat kultury europejskiej i światowej.
Ulica Józefa
Ulica Józefa to część Kazimierza wypełniona kawiarniami, galeriami, a także małymi sklepikami i antykwariatami. Według wielu głosów to w lokalach znajdujących się przy tej ulicy można poczuć klimat "prawdziwego" Krakowa. Warto więc tą ulicę odnaleźć i przekonać się o tym na własnej skórze.
Synagoga Tempel
Jedną z najczęściej odwiedzanych przez turystów synagog w Krakowie jest Synagoga Remuh i Synagoga Stara. Są to przykłady świątyń wykonanych wedle najstarszych tradycji żydowskich. Jeśli chcesz zobaczyć nieco inną, "mniej ortodoksyjną" synagogę, zajrzyj do Synagogi Tempel. Zobaczysz tu piękny aron ha-kodesz z białego marmuru, drewniane galerie dla kobiet, a także witraże synagogalne – jedne z nielicznych tak dobrze zachowanych witraży tego typu w Polsce.
Wielka Mykwa
Wielka Mykwa, czyli Łaźnia Rytualna, powstała w XVI wieku dla członków gminy żydowskiej w Krakowie. Znajduje się w podziemiach. Aby do niej dojść trzeba pokonać 40 schodków w dół. Choć obecnie znajduje się w niej restauracja Klezmer – Hois, duża część zabytkowej mykwy jest udostępniona do zwiedzania. Warto zobaczyć, jeśli podczas zwiedzania, najbardziej interesuje Cię poznanie zwyczajów codziennego życia mieszkańców danego regionu.
Muzeum Inżynierii Miejskiej
To miejsce dla tych, których nudzą tradycyjne muzea, a zamiast tego - podczas podróży - są skoncentrowani na doświadczaniu. Osoby odwiedzające muzeum mają szansę wejść do wielkiego koła i jak najszybciej biec, aby móc stać się na chwilę "generatorem energii". Muzeum dostarcza wiele rozrywki. Warto przyjść tu z dziećmi.
Gdzie zjeść na Kazimierzu w Krakowie?
Kazimierz to dzielnica, w której nie tylko zetkniesz się z dobrze zachowanymi elementami żydowskiej kultury, ale także zjesz oryginalny posiłek. Poniżej przedstawiamy kilka klimatycznym miejsc, w których smacznie się pożywisz.
Dawno temu na Kazimierzu
Miejsce, w którym "wszystko gra", wszystko się ze sobą łączy, wszystko do siebie pasuje. To lokal, do którego przychodzi się nie tylko dla jedzenia, ale także dla jedynego w swoim wystroju wnętrza. Restauracja powstała w pomieszczeniach dawnych żydowskich sklepików, których reklamowe markizy nawiązują do dziedzictwa tej kultury. Przestrzeń restauracyjna jest natomiast wypełniona maszynami do szycia i manekinami, dzięki czemu goście mogą przenieść się do klimatu żydowskiej dzielnicy z początku XX wieku.
Singer
Nazwa kawiarni pochodzi od nazwy amerykańskiego producenta maszyn do szycia. Do Singera warto wpaść głównie ze względu na jedyne w swoim rodzaju stoliki, które tak naprawdę zrobione są ze 100 letnich maszyn do szycia.
Ranny Ptaszek
Do Rannego Ptaszka przychodzi się na śniadanie. Polecamy zjeść tu – skoro świt – szakszukę z sadzonym jajem, gorącym chlebkiem pita i humussem. Jest też wersja dla mięsolubnych – z kiełbasą węgierską. Możesz też spróbować jeden z kasz, np. z warzywami, orzechami i dopasowanym do nich sosem.
Zapiekanki z Okrąglaka
Zapiekanki z Okrąglaka na Placu Nowym w Krakowie stanowią od wielu, wielu lat część miejskiej legendy. Być w Kazimierzu i ich nie zjeść, to tak jakby na Kazimierzu w ogóle nie być. Turyści przybywający do Kazimierza, przychodzą najczęściej pod okrąglak z jednym zadaniem – zjeść po jednej zapiekance z każdego okienka. Gdy tylko to zrobisz, nie zawahaj się do nas napisać – jak smakowały.
Hotel blisko Starego Miasta w Krakowie
Szukasz hotelu w Krakowie blisko Starego Miasta? Polecamy Best Western Plus Kraków Old Town Hotel położony jest naprzeciwko Plant krakowskich, przy na ul. Świętej Gertrudy 6. Położony jest zaledwie 5 minut od Rynku Głównego. Jeśli zależy Ci na noclegach w pobliżu najważniejszych zabytków Krakowa, zarezerwuj pobyt w Best Western Plus Kraków Old Town Hotel.
Hotel blisko Kazimierza w Krakowie
Best Western Plus Kraków Old Town Hotel to także dobry wybór, jeśli zależy Ci na hotelu blisko Kazimierza. Możesz też zdecydować się na Best Western Hotel Galicya. Choć jest nieco bardziej oddalony od ścisłego centrum Krakowa, to od dzielnicy Kazimierz dzieli go tylko 7 minut jazdy samochodem. Best Western Hotel Galicya znajduje się przy ul. Rzemieślniczej 4.
Jeśli przyjeżdżasz do Krakowa polecamy zatrzymać się w jednym z hoteli Best Western. Zapraszamy!
Hotele powiązane z artykułem
Zobacz również pozostałe artykuły
- Nietypowe Białe Szaleństwo, Czyli Zima Na Mazurach
Mazury dla wielu nieodłącznie wiążą się z malowniczymi krajobrazami otaczającymi jedne z najsłynniejszych polskich jezior. Warto jednak pamiętać, że jest to także wspaniałe miejsce na ferie. Z tą myślą, sieć Best Western przygotowała kilka pomysłów dla tych, którzy chcieliby odkryć Mazury zimą. - Bałtyk Przed Sezonem
Polskie morze od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Co roku, szczególnie podczas wakacyjnych miesięcy, wczasowicze ściągają nad Bałtyk ze wszystkich zakątków Polski, aby nacieszyć się słońcem, wodą i naładować baterie. Jednak przed sezonem nadmorskie kurorty mają równie wiele do zaoferowania, w tym przede wszystkim spokój, ciszę i kilometry plaż tylko dla siebie.