Przez wieki Rynek Główny Krakowa był nie tylko ośrodkiem handlu czy siedzibą miejskiej administracji, ale przede wszystkim miejscem spotkań mieszkańców miasta. Dziś to niesamowity pomnik historii, który był świadkiem najważniejszych wydarzeń w burzliwiej historii Polski. Sieć hoteli Best Western przygotowała listę najważniejszych zabytków w pobliżu Rynku i podpowiada, co warto zobaczyć w stolicy Małopolski.
Codzienność w Krakowie przed wojną, Insurekcją Kościuszkowską i Hołdem Pruskim
Początki Rynku Głównego sięgają XIII wieku, kiedy to Kraków zyskał prawa miejskie. W jego centralnej części znajdują się Sukiennice – niegdyś jeden z najważniejszych budynków w mieście, który dziś można określić mianem najstarszego krakowskiego „centrum handlowego”. Kupiectwo w Sukiennicach było istotnym źródłem dochodów mieszkańców, nic więc dziwnego, że kiedy w XVI wieku pożar zniszczył budynek, do jego odbudowy zgłosili się najlepsi rzemieślnicy, artyści i architekci i nadali mu obecną formę.
Kilka metrów pod jego powierzchnią na turystów czeka multimedialne widowisko, prawdziwy skarbiec wiedzy o średniowiecznym Krakowie. Podziemia Rynku skrywają oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Powstało ono w 2010 roku i zajmuje powierzchnię ponad 6 tys. m2, a dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii pozwala przenieść się w czasie, zanurzyć w ulicznym gwarze i poczuć magiczną aurę panującą na piętnastowiecznym rynku.
W budynku przy placu Mariackim 3 znajduje się kolejny skansen minionych wieków. Kamienica Hipolitów, dawniej zamieszkana przez włoską, kupiecką rodzinę, dziś stanowi kolejny oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. W jej wnętrzach zwiedzający mogą poczuć klimat dawnego życia w mieście i zobaczyć, jak niegdyś mieszkali zamożni Krakowianie i jak urządzali swoje domy.
Niezwykła architektura w niezwykłym miejscu
Dwie wieże, hejnał, sklepienie autorstwa Matejki oraz ołtarz dłuta Wita Stwosza. Kościół Mariacki, bo oczywiście to o nim mowa, jest jednym z najbardziej znanych zabytków Krakowa i Polski. Świątynia reprezentuje styl gotycki i powstała w XIV wieku. Wnętrze oświetla światło dzienne wpadające przez piękne kolorowe witraże, zaś na zewnętrznych ścianach znajdują się epitafia upamiętniające krakowskich mieszczan. Wyższa wieża, licząca 81 m nazywana jest potocznie strażnicą lub hejnelicą – to na jej szczycie od końca średniowiecza w dzień i w nocy czuwał strażnik, który wypatrywał pożarów oraz wrogów zbliżających się do bram. To również z tej wieży co godzinę grany jest hejnał, który stał się muzycznym symbolem miasta. Druga, niższa wieża liczy 69 m, a na jej szczycie znajduje się zespół potężnych dzwonów, z których najstarszy „Pół-Zygmunt” pochodzi z XV wieku. Jednak największym i najcenniejszym zabytkiem tego miejsca jest ołtarz stworzony przez Wita Stwosza. Artysta pracował nad nim 12 lat, a za swoją pracą otrzymał równowartość rocznego budżetu miasta!
Kilka metrów dalej, na rozwidleniu dawnych szlaków handlowych znajduje się kolejna świątynia. Kościół św. Wojciecha być może nie wyróżnia się pod kątem kubatury, jednak historia jego lokalizacji robi wrażenie. W tym miejscu w X wieku czeski duchowny (św. Wojciech) głosił swoje kazania. Niewielka jednonawowa budowla pokryta jest eliptyczną kopułą, z prosto zamkniętym prezbiterium, jednak warto zaznaczyć, że oryginalne romańskie elementy budynku są najstarszym zabytkiem w obrębie Rynku Głównego.
Pomniki historii
W centralnym punkcie Rynku do 1820 stał Ratusz, jedna z najstarszych w Polsce siedzib władz miejskich w średniowieczu i czasach nowożytnych. Niestety po zapierającym dech w piersiach budynku pozostała tylko wznosząca się na wysokość 70 m wieża ratuszowa, która jest również nazywana Wieżą Wolności 1918. To w tym miejscu po 123 latach niewoli doszło do przejęcia wartowni z rąk Austriaków i postawienia tam polskiej straży i flagi. Wydarzania z 31 października 1918 roku miały wymiar symboliczny dla mieszkańców, ponieważ usunięcie armii zaborcy był oficjalnym znakiem wyzwolenia miasta.
Hotele powiązane z artykułem
- Best Western Premier Kraków Hotel, Hotel w Krakowie
- Best Western Plus Kraków Old Town Hotel, Hotel w Krakowie
Zobacz również pozostałe artykuły
- Dlaczego Warto Pojechać Wiosną 2019 Na Warmię I Mazury?
Niedługo początek wiosny, podczas której, tak jak już pisaliśmy, będzie wiele okazji do wzięcia urlopu i wyjechania na krótkie wakacje (zobacz kalendarz dni wolnych od pracy 2019). Długoterminowe prognozy przewidują, że tegoroczna wiosna ma być dosyć ciepła, a w niektórych okresach, temperatury będą sięgać nawet 20 st. Celsjusza. - Weekend W Podklasztorzu
Weekendowy wypad dla smakoszy, poszukiwanie aktywnych form spędzania czasu, a może weekend z rodziną? Best Western podpowiada jak spędzić czas w średniowiecznym opactwie zarówno tym poszukującym kojącego relaksu, jak i tym, którzy są fanami pełnych emocji aktywności.