Dlaczego warto pojechać wiosną 2019 na Warmię i Mazury?

Niedługo początek wiosny, podczas której, tak jak już pisaliśmy, będzie wiele okazji do wzięcia urlopu i wyjechania na krótkie wakacje (zobacz Kalendarz Dni Wolnych od Pracy 2020 ). Długoterminowe prognozy przewidują, że tegoroczna wiosna ma być dosyć ciepła, a w niektórych okresach, temperatury będą sięgać nawet 20 st. Celsjusza. Dlaczego warto pojechać wiosną 2019 na Warmię i Mazury odpowiadamy w artykule.

Hotel Olsztyn Best Western Plus Hotel Dyplomat

 

Krótki weekend w Olsztynie lub okolicach

Eksperci Best Western polecają spędzenie choćby krótkiego weekendu w stolicy Warmii - Olsztynie , czyli mieście, w którym znajduje się 15 jezior. Właśnie dlatego przyjeżdżając wiosną do Olsztyna warto zabrać ręcznik kąpielowy, aby zrelaksować się nad wodą lub rower, aby skorzystać z pięknych tras rowerowych.

Wycieczka rowerowa w okolicach Jeziora Ukiel

Do spacerowania i aktywnej formy wypoczynku zachęca przede wszystkim okolica Jeziora Ukiel i plaży miejskiej. Dla turystów dostępne jest m.in. molo, szlaki spacerowe i rowerowe oraz przepiękna promenada. Sprzęt sportowy – np. kijki do nordic walkingu lub rower, turyści mogą wypożyczyć w Centrum Rekreacyjnym Ukiel.

Spacer wokół Jeziora Długiego

Okolice Jeziora Długiego to także obowiązkowy punkt dla miłośników spacerów. Wiosną, na szlaku spacerowym, można tu spotkać wielu ludzi odpoczywających na ławeczkach lub korzystających z siłowni na powietrzu.

Co zwiedzić w Olsztynie?

Oprócz dużej ilości zbiorników wodnych i szlaków spacerowych, Olsztyn przyciąga turystów swoją historią, unikatowymi zabytkami i okolicą, w której królują przepiękne mazurskie krajobrazy i średniowieczne zamki.

Atrakcje w okolicach Starego Miasta w Olsztynie

Odwiedzając olsztyńską starówkę warto wiedzieć, że do XIX wieku, Olsztyn jako miasto „nie wychodził” poza obręb administracyjny dzisiejszego Starego Miasta. Główną atrakcją starówki w Olsztynie są przede wszystkim zabytkowe kamienice mieszczące się na Rynku. Przy okazji, warto odwiedzić przynajmniej jedną ze znajdujących się w nich restauracji. W centralnej części Rynku Starego Miasta w Olsztynie stoi Stary Ratusz, w którym obecnie funkcjonuje Wojewódzka Biblioteka Publiczna.

Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie

Jeśli wybierasz się do Olsztyna, musisz wybrać się do wybudowanego w XIV wieku Zamku Kapituły Warmińskiej. Zamek pełnił przede wszystkim funkcje obronne, ale także był siedzibą administratora dóbr kapituły, którego funkcje na początku XVI wieku pełnił Mikołaj Kopernik. Zwiedzając zamek można zobaczyć na jednej ze ścian zachowaną po sławnym astronaucie tablice astronomiczną, a także wzbudzające zachwyt sklepienia kryształowe. W okolicy zamku znajduje się park, do którego warto wybrać się na spacer głównie ze względu na wodospad „Niagara”, a także przepiękne dwie fontanny – „Ryba” i „Żuraw”.

Brama Górna w Olsztynie - Wysoka Brama

Otaczające Olsztyn mury obronne posiadały niegdyś trzy bramy. Do dzisiaj przetrwała tylko jedna z nich, będąca tematem wielu pocztówek z Olsztyna. Nazywana jest Bramą Górną lub Wysoką Bramą. W czasach powstania styczniowego, przetrzymywano w niej polskiego historyka Wojciecha Kętrzyńskiego (Adalberta von Winklera). Brama została odrestaurowana w 2003 roku, a w jej blendzie widnieje aktualnie wizerunek Matki Bożej Królowej Pokoju, który jest podarunkiem od Jana Pawła II.

Atrakcje i zabytki w okolicy Olsztyna

Turyści zakwaterowani w Olsztynie znajdą również wiele ciekawych atrakcji w jego okolicach.

Zamki w okolicach Olsztyna

Wokół Olsztyna znajduje się wiele średniowiecznych zamków, które przetrwały do obecnych czasów w bardzo dobrym stanie. Dzięki temu, przybywający tu turyści mogą poznawać historie regionu w bardzo namacalny sposób.

Zamek krzyżacki w Nidzicy

Zamek powstał w XIV wieku. Został wybudowany przez Wielkiego Mistrza Zakonu Winrycha von Kniprode i pełnił funkcję warowni, która w XIV wieku była jedną z najistotniejszych dla systemu obronnego stworzonego przez Krzyżaków. Podobnie jak inne budowle tego typu, zamek został zaprojektowany w stylu gotyckim. W 1945 roku, budowla uległa zniszczeniu w wyniku bombardowania przez radzieckie samoloty, ale po kilkudziesięciu latach odbudowano ją. Zamek został wybudowany na wysokim wzgórzu. To właśnie przez to, wydaje się, jakby ta wielka twierdza górowała nad miastem. Na terenie zamku mieści się: Muzeum Ziemi Nidzickiej z ekspozycją etnograficzno-historyczną, Nidzicki Ośrodek Kultury, Bractwo Rycerskie Komturii Nidzickiej, Galeria Autorska Hieronima Surpskiego, pracownia rzeźby i biblioteka miejska.

Zamek w Lidzbarku Warmińskim

Lidzbark Warmiński pełnił niegdyś rolę stolicy regionu Warmii i Mazur. Nazywany był Perłą Warmii, dzięki znajdującym się tu pięknym budowlom. Jednym z nich jest Zamek Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim, który powstał w XIV wieku. Należy do najcenniejszych zabytków architektury gotyckiej, a także uważany jest za jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce. Swoim wyglądem przypomina nieco warownie krzyżacką. Pełni funkcję rezydencji biskupów warmińskich. Położony jest w pięknej okolicy przy ujściu rzeki Symsarny do Łyny.

W Lidzbarku Warmińskim rozpoczyna się mierzący 28 km szlak rowerowy do Ornety. Wiedzie turystów przez takie miasta jak Długołęka, Bobrownik, Łaniewo, Poborowo, Wolnica, Opin oraz Krosno. Rowerzyści, którzy zdecydują się na przejazd szlakiem otrzymują w nagrodę niezapomniane widoki. Dostarcza im je zarówno równinny, jak i pagórkowaty krajobraz Warmii, a także pola i lasy będące stałym elementem tego regionu. Trasa rowerowa przebiega wzdłuż starego nasypu kolejowego.

Gdzie wyjechać wiosną nad jezioro w okolicy Olsztyna?

Główną atrakcją Warmii i Mazur, szczególnie wiosną, są jeziora, a co za tym idzie możliwość aktywnego wypoczynku nad wodą.

Jeziora z plażą w Polsce

Jezioro Mikołajskie

Jezioro Mikołajskie to jedno z ulubionych jezior polskich wczasowiczów. Uważane jest za jedno z najpiękniejszych polskich jezior. Nad jezioro Mikołajskie można dojechać od strony Mrągowa drogą krajową nr 16. Podróż samochodem z Olsztyna nad Jezioro Mikołajskie zajmuje 1,5 godziny. Ma powierzchnię 5 km2. Łączy się z dwoma innymi jeziorami – jeziorem Tałta oraz jeziorem Śniardwy. Jeśli uwielbiasz wędkować, z pewnością zainteresuje Cię, że w jeziorze Mikołajskim możesz „zapolować” na takie ryby jak leszcz, okoń, węgorz, sandacz i szczupak. Jeśli zaś jesteś fanem opalania się nad wodą, z pewnością spodoba Ci się zlokalizowana w Mikołajkach plaża ze strzeżonym kąpieliskiem. W Mikołajkach panują też świetne warunki do żeglowania, co przyciąga miłośników żagli z całej Polski. W pobliżu jeziora Mikołajskiego rozpościera się Puszcza Piska, która stanowi największy kompleks leśny na Mazurach – ponad 100 tysięcy hektarów.

Jezioro Niegocin

W niedalekim sąsiedztwie Jeziora Mikołajskiego, znajduje się malownicze Jezioro Niegocin. Przez jezioro biegną dwa szlaki. Pierwszy - szlak żeglarski, który wiedzie z Giżycka do takich miast jak Mikołajki, Węgorzewo, Ruciane-Nida, Pisz oraz drugi – szlak kajakarski Galindów. Z Niegocina do tych miejscowości można przepłynąć także statkiem turystycznym, który wypływa z portu Żeglugi Morskiej w Giżycku. Jeśli chcesz być świadkiem jednego z najpiękniejszych zachodów słońca, odwiedź plażę miejską w Giżycku.

Spływ kajakowy w pobliżu Olsztyna

Jeśli zaś jesteś miłośnikiem przyrody, a także fanem aktywnego spędzania czasu ze znajomymi, wybierz się na spływ kajakowy Krutynią lub Czarną Hańczą. Oba szlaki zapewnią Ci niezapomniane wspomnienia.

Spływ kajakowy Krutynią

Krutynia to jeden z najciekawszych szlaków kajakarskich na Warmii i Mazurach. Przez to, że rzeka wraz z jej biegiem ciągle zmienia swój charakter, spływ kajakowy na Krutyni dostarcza wielu wrażeń. Szlak przebiega przez Puszczę Piską i tereny Mazurskiego Parku Krajobrazowego, dzięki czemu każdy uczestnik szlaku pozostaje w bezpośrednim kontakcie z dziką przyrodą. Wielokrotnie zdarza się, że kajakarze spotykają na trasie orła bielika. Wzdłuż linii brzegowej rzeki rosną wysokie potężne dęby oraz wysokie sosny. Długość spływu Krutynią wynosi 102 km, dlatego pokonanie całej trasy trwa często kilka dni. Spływ kajakowy Krutynią to przygoda, którą warto przeżyć z całą rodziną.

Best Western Plus Hotel Dyplomat Hotele w Olsztynie Travel Card

Best Western Plus Hotel Olsztyn Old Town w Olsztynie

Jeżeli wybierasz się wiosną na Warmię i Mazury, warto abyś już teraz zarezerwował komfortowy hotel, z którego będziesz miał blisko do zabytków oraz atrakcji Olsztyna i okolic. W Best Western Plus Hotel Olsztyn Old Town przy Alei Warszawskiej 39 odpoczniesz w jednym z w pełni wyposażonych pokoi – jednoosobowych, dwuosobowych lub w jednym z luksusowych apartamentów. Odwiedź nas na Warmii i Mazurach!


Hotele powiązane z artykułem
Zobacz również pozostałe artykuły
  • Weekend W Podklasztorzu
    Weekendowy wypad dla smakoszy, poszukiwanie aktywnych form spędzania czasu, a może weekend z rodziną? Best Western podpowiada jak spędzić czas w średniowiecznym opactwie zarówno tym poszukującym kojącego relaksu, jak i tym, którzy są fanami pełnych emocji aktywności.
  • Odkryj Ukryte Oblicze Śląska
    Katowice – miasto zlokalizowane w samym sercu Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego – będzie świetnym miejscem wypadowym do odkrywania zaskakujących atrakcji Śląska. Wiele z nich, jak zabytkowa kopalnia srebra czy tradycyjna gorzelnia, jest nierozerwalnie związanych z historią regionu, inne dodają miastu nowoczesnego ducha.

 
 
 

Menu

 Polski
Menu