26 Cze 2019
Lato na dobre zagościło w Polsce, a gorące temperatury nie pozwalają zapomnieć o zbliżającym się wielkimi krokami sezonie urlopowym. Wiele osób wciąż głowi się, gdzie warto wyjechać, aby zobaczyć coś ciekawego, zmienić otoczenie i przede wszystkim wypocząć. Sieć Best Western Hotels & Resorts przygotowała listę atrakcji, które warto zobaczyć w stolicy województwa małopolskiego i które z pewnością dostarczą niezapomnianych wrażeń.
Aktywny wypoczynek czy słodkie lenistwo?
Poranny wyścig między straganami i wylegiwanie na słońcu po południu, czy może spokojny spacer, a później wspinaczka (zob. wspinaczka górska zimą)? Niezależnie od tego co wybierzecie, wystarczy odwiedzić krakowski pchli targ i zalew w południowej części Krakowa, aby robić te wszystkie rzeczy. Niedzielny targ wszystkiego na hali Targowej to miejsce kultowe. Co tydzień okolice bazaru zamieniają się w giełdę staroci, miejsce handlu książkami, starymi zdjęciami i pocztówkami, obrazami, meblami i sztućcami. Amatorzy klasyków mogą tu znaleźć prawdziwe perełki, takie jak old schoolowe rowery czy winyle. Osoby, które wolą nieco mniej zatłoczone miejsca, powinny rozważyć wypad nad Zalew Zakrzówek i Skałki Twardowskiego. Zakrzówek powstał w 1990 roku w wyniku zalania starego kamieniołomu wapienia i jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc do nurkowania w Polsce. Na jego dnie można znaleźć wiele podwodnych atrakcji - m.in. samochód Fiat 125p, autobus, furgonetkę i łodzie. Warto dodać, że podczas II wojny światowej na terenie kamieniołomu pracował Karol Wojtyła. Dzisiaj pod wodą znajduje się granitowa tablica upamiętniająca polskiego papieża. Z okolicą zalewu związana jest również postać mistrza Twardowskiego, który podobno w niedalekiej odległości prowadził szkołę magii i czarnoksięstwa. Jak głosi legenda, pewnego dnia w jego laboratorium miałam miejsce eksplozja, w konsekwencji czego powstały skałki, które dziś przyciągają amatorów wspinaczki.
Skanseny XIX wieku
Stolica Małopolski jako jedno z najstarszych polskich miast może poszczycić się bogatą historią. Po jego ulicach stąpali najważniejsi bohaterowie, wybitni artyści, jak i zwykli ludzie. Jednym z takich miejsc jest Rydlówka – dawny dworek rodziny Tetmajerów. Posiadłość znajduje się w krakowskich Bronicach Małych, przy ulicy Tetmajera 28. Ten niezwykły skansen był świadkiem wesela Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykównej, które zostało następnie opisane przez Stanisława Wyspiańskiego w dramacie narodowym „Wesele”. Dziś w pięcio-izbowym dworku znajduje muzeum. Co ciekawe, co roku, 20 listopada w rocznicę wesela odbywa się tam wydarzenie pod nazwą „Osadzenie chochoła”, podczas którego chochoł osadzany jest na klombie przed budynkiem, na wprost okna do pokoju Tetmajera. Innym zabytkiem wartym odwiedzenia jest Fort 31 „św. Benedykt” - ostatni w Polsce fort wieżowy. Jako jedyny został zachowany spośród trzech murowanych dzieł obronnych przyczółka podgórskiego, dawnej Twierdzy Kraków. Jego nazwa wywodzi się od nazwy pobliskiego kościółka pod patronatem św. Benedykta. Architektem fortu był Feliks Księżarski, jeden z najwybitniejszych krakowskich architektów XIX stulecia, znany min. z zaprojektowania gmachu Collegium Novum.
Wszystkie hotele Best Western w Krakowie położone są w dogodnych lokalizacjach, które umożliwiają łatwy dojazd do najważniejszych miejsc w mieście. Obiekt Best Western Plus Kraków Old Town znajduje się naprzeciwko krakowskich Plant, zaledwie 5 minut od Rynku Głównego, Best Western Hotel Galicya dzieli 7 minut jazdy samochodem od zabytkowej i niezwykle klimatycznej dzielnicy Kazimierza, a Best Western Efekt Express Krakow Hotel i Best Western Premier Kraków oddalone są o 10 minut drogi od wspomnianej Rydlówki.
Hotele powiązane z artykułem
- Best Western Premier Kraków Hotel, Hotel w Krakowie
- Best Western Plus Kraków Old Town Hotel, Hotel w Krakowie
Zobacz również pozostałe artykuły
- Kielce – Miasto Wspaniałych Zabytków, Rezerwatów Przyrody I Centrum Pysznej Kuchni
Kielce to dla wielu przede wszystkim „miasto scyzoryków”, jednak Ci którzy naprawdę je poznali, kojarzą je przede wszystkim z pięknem Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego, z listą wspaniałych zabytków, a także bardzo smaczną kuchnią. Warto się przekonać na własnej skórze, jak wiele do zaoferowania ma stolica województwa świętokrzyskiego. - Ciekawe Miejsca Na Turystycznej Mapie Warszawskiej Pragi I Okolic
Wiosna w Warszawie trwa w najlepsze i choć w tym roku pogoda jest bardziej kapryśna niż w poprzednim – jest pewne, że za oknem będzie robić się już tylko cieplej. Właśnie dlatego, jeśli planujesz wiosenny lub letni weekend w stolicy, już teraz warto przygotować się na wyższe temperatury i zaplanować swój pobyt.