Meteorolodzy przewidują, że podczas najbliższych jesiennych tygodni czekają nas zarówno słoneczne, jak i pochmurne, deszczowe dni. Dla tych, którzy chcą wykorzystać każdy moment sprzyjającej aury, sieć jak nie stracić energii w podróży przygotowała listę mało znanych, ale zachwycających atrakcji turystycznych na mapie Polski, które warto zobaczyć.
Ogińscy, Sobańscy i Fahrenheidowie, czyli podróż śladami arystokratów
Pałac, w którym odbywał się niejeden raut, czy niezwykły rodzinny grobowiec, który dał początek wielu opowieściom i legendom to tylko niektóre z niezwykłych miejsc wartych uwagi podczas planowania jesiennego wypadu za miasto. Sieć hoteli Best Western zaprasza do odkrycia miejsc, które były świadkami historii bohaterów rodem z powieści Elizy Orzeszkowej czy Heleny Mniszkówny.
Zwiedzanie wnętrz pałacu Sobiańskich w Guzowie.
Zaledwie 55 km od Warszawy znajduje się zespół pałacowy w Guzowie, który przez konserwatorów zabytków uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji zbudowanych na Mazowszu w XIX wieku. Jednak początki tego majątku sięgają XVII stulecia, kiedy to Andrzej Ignacy Ogiński (ojciec wybitnego kompozytora Michała Kleofasa Ogińskiego) wybudował późnobarokowy dwór. Kilkadziesiąt lat później nowy właściciel, Feliks Sobański, rozbudował posiadłość w stylu naśladującym renesansowe zamki znad Loary, który możemy podziwiać po dziś dzień. Po roku 1944 majątek został upaństwowiony a pałac został przekształcony na biura cukrowni i mieszkania dla robotników. Pod koniec lat 90-tych XX wieku pałac wrócił w ręce rodziny Sobańskich, która obiecała przywrócić rezydencji dawny blask.
Legenda mazurskiej piramidy w Rapie. Tajemnica grobowca rodzinnego Frierdricha von Fahrenheida.
Tuż przy granicy z Rosją, na małej leśnej polanie, ok. 150 km od Olsztyna, znajduje się piramida w Rapie, która od 1811 roku jest grobowcem rodu von Fahrenheidów. Baron Frierdrich von Fahrenheid, właściciel tamtejszego majątku, był zapalonym kolekcjonerem dzieł sztuki oraz mecenasem wielu artystów. Zainspirowany egiptologią (która była bardzo modna po wyprawie Napoleona), postanowił zbudować piramidę, która byłaby rodzinnym grobowcem. Co ciekawe, pomimo niesprzyjających warunków i bardzo wilgotnego terenu, ciała złożone w krypcie uległy mumifikacji niczym egipskie mumie, co pobudza fantazję oraz wzbudzało strach wśród ludności lokalnej.
Nezbadane tajmenice góry Ślęża. Słowański ośrodek kultu słonecznego.
Amatorom górskich wędrówek (zob. Góra Śnieżka), którzy pragną wykorzystać ostatnie chwile pięknej, ciepłej pogody przed nadejściem zimy, sieć Best Western poleca spacer na łonie natury, który zagwarantuje oszałamiające widoki. Około 30 km od Wrocławia, na wysokość 717 m n.p.m., wznosi się najwyższy szczyt Masywu Sudeckiego – Góra Ślęża. Przed wiekami góra była ośrodkiem kultu solarnego, a na jej terenie odkryto wiele pozostałości po słowiańskich przodkach. Na szczycie znajduje się kościół, który w XII wieku został wzniesiony przez Augustianów.
Osobom, które preferują łagodniejsze szlaki, Best Western poleca wędrówki po Wyżynie Częstochowskiej, np. na Górę Biakło oddaloną zaledwie 100 km od Krakowa. Wzgórze dzięki kształtowi przypominającemu tatrzański Giewont, często nazywane jest „małym Giewontem” i podobnie jak w Tatrach, na jego szczycie stoi krzyż.
Mosty kolejowe w Stańczykach dla amatorów skoków na bungee i nie tylko.
Na północnym krańcu Mazur, ok. 200 km od Olsztyna, znajdują się Mosty w Stańczykach, potężne wiadukty nieczynnej linii kolejowej, które są jednymi z najwyższych w Polsce. Konstrukcję o długości 180 m i wysokości 36 m, charakteryzują idealne proporcje oraz zdobione filary wzorowane na rzymskich akweduktach. Obecnie mosty są jednym z ulubionych miejsc amatorów skoków na bungee. Dla osób, które preferują mniej ekstremalne rozrywki, pod wiaduktem zostały przygotowane miejsca do biwakowania i paleniska, co czyni to miejsce idealnym punktem wypadowym na weekend.
Spotkanie z prawosławiem na wschodzie
Nie trzeba podróżować na drugi kraniec świata, aby odkrywać inne kultury i religie. Na wschodzie kraju, gdzie chrześcijaństwo spotyka się z prawosławiem, na odkrycie czekają piękne cerkwie.
Na obszarze Równiny Bełskiej na Małym Polesiu, w dolinie rzeczki Rzeczycy, leży Korczmin, wieś położona ok. 200 km od Rzeszowa. Znajduje się w niej najstarsza na Lubelszczyźnie, zabytkowa drewniana cerkiew grekokatolicka z 1658 roku.
Koterka to mała kolonia położona w województwie podlaskim, ok. 200 km od Warszawy. Z pozoru nic nie wyróżnia tej ukrytej w lesie osady. Jednak dla wiernych kościoła prawosławnego jest to miejsce święte. Cerkiew Ikony Matki Bożej „Wszystkich Strapionych Radość” została wzniesiona w latach 1909–1912 na miejscu, gdzie w 1852 miało dojść do objawienia maryjnego. Niestety na co dzień cerkiew stoi zapomniana i opustoszała.
Tykocin oddalony jest o około 30 km od Białegostoku. Miasto może się poszczycić bogatą i długą historią, sięgającą XV wieku oraz szerokim wachlarzem atrakcji turystycznych. Na Dużym Rynku, który zyskał obecną formę po pożarze w 1656 roku, turyści znajdą między innymi pomnik Stefana Czarneckiego z XVIII wieku, a w jego centrum zabytkowy Kościół Świętej Trójcy. Poza Rynkiem w mieście znajdują się piękne cerkwie, Wielka Synagoga oraz Zamek Królewski. Zwiedzanie Tykocina warto zaplanować zatrzymując się w Best Western Hotel Cristal w pobliskim Białymstoku.
Hotele powiązane z artykułem
Zobacz również pozostałe artykuły
- Nad Wisłą W Warszawie: Atrakcje, Z Których Trzeba Skorzystać Nad Warszawską Częścią Rzeki
Z roku na rok przybywa atrakcji w okolicach warszawskiej Wisły. Mieszkańcy stolicy i turyści chętnie spacerują, odpoczywają i bawią się w przywiślańskich barach i klubokawiarniach, na świeżym powietrzu. Jednak czy to wszystko, co może zaoferować "królowa polskich rzek" i jej okolice? - Weekend Pełen Atrakcji We Wrocławiu
Rośliny budzące się z zimowego snu, cieplejsze i coraz dłuższe dni i powracające żurawie – wszystko wskazuje na to, że wiosna zbliża się wielkimi krokami. Choć na oficjalne rozpoczęcie sezonu turystycznego trzeba poczekać jeszcze kilka miesięcy, już dziś warto pomyśleć o chociażby weekendowym wyjeździe.