Opolski Festiwal Piosenki - kultowe święto polskiej muzyki

Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu to wydarzenie, którego nikomu przedstawiać nie trzeba. Ta kultowa impreza na stałe wpisała się w kalendarz polskiego życia artystycznego i muzycznego, a Amfiteatr 1000-lecia był świadkiem narodzin niejednej gwiazdy. To właśnie na deskach opolskiej sceny swoją karierę rozwijały sławy, takie jak Maryla Rodowicz, Ewa Demarczyk, Bogdan Łazuka, Czesław Niemen czy Karin Stanek.

Opolski Festiwal Piosenki

Początek piosenki polskiej w Opolu

Stanowiący dziś jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznej i rozrywkowej sceny w kraju, Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, po raz pierwszy odbył się w 1963 roku, a jego pomysłodawcami byli: dziennikarz i pisarz Jerzy Grygolunas, kompozytor Mateusz Święcicki oraz przewodniczący Miejskiej Rady Narodowej w Opolu Karol Musioł. Pierwsze edycje wydarzenia miały charakter, który dziś określić można jako offowy – początkowo było ono kontrastem do zainaugurowanego dwa lata wcześniej sopockiego festiwalu, miejscem na świeżą krew, nowatorskie rozwiązania i niesztampowe osobowości artystyczne.

Amfiteatr – serce Opola

O słynnym festiwalu w Opolu przez 54 lata jego istnienia nie sposób mówić nie wspominając o jednym z najlepiej rozpoznawalnych tego typu obiektów w kraju - Amfiteatrze 1000-lecia. Budynek zaprojektowany przez Floriana Jesionowskiego na przestrzeni 54 lat stał się jednym z popularnych symboli miasta, a jego bryła na stałe wpisała się w architekturę Opola. Po przeprowadzonej w 2011 roku przebudowie, amfiteatr posiada niemal 4000 miejsc siedzących w głównej części oraz 500 miejsc w sali kameralnej. Co ciekawe, obiekt skonstruowano w miejscu, gdzie zgodnie z badaniami archeologicznymi miała mieścić się najstarsza słowiańska osada w Opolu. Dziś amfiteatr zlokalizowany jest w samym sercu miasta.

Nocleg blisko amfiteatru 1000-lecia?

Kultowe wydarzenie niezmiennie przyciąga wielu turystów. Aby uniknąć stresu warto wcześniej rozważyć rezerwację pokoju w Opolu. Międzynarodowe standardy gościnności, także podczas noclegu na festiwalu, nieustannie czekają na podróżnych w Best Western Hotel Opole Centrum, idealnym na nocleg w trakcie festiwalu dzięki bliskości Amfiteatru. Dystans między miejscem Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej a hotelem Best Western nie będzie długi – odległość to tylko 800 m. – więc idealnym rozwiązaniem dla gości spragnionych dłuższych wypraw będzie zwiedzanie Stolicy Polskiej Piosenki.

Best Western Hotel Opole Centrum Hotele w Opolu Travel Card

Nie tylko muzyka - zabytki Opola

Miasto, którego powstanie datuje się na X w., zachwyca swoim wyjątkowym charakterem, łącząc historię z nowoczesnością. Stolica Polskiej Piosenki, choć kojarzona jest głównie ze słynnym amfiteatrem i konkursem, to także miejsce pełne pereł architektonicznych, jak chociażby urokliwy rynek otoczony budynkami z XVI i XVIII w. Na uwagę zasługują także: datowana na 1300 rok Wieża Piastowska, która stanowi jeden z najstarszych zabytków architektury obronnej w Polsce, neorenesansowy ratusz, Młynówka, nazywana także Opolską Wenecją, czy łączący w sobie elementy neogotyku, neorenesansu, secesji i neoklasycyzmu gmach dworca kolejowego.


Hotele powiązane z artykułem
Zobacz również pozostałe artykuły
  • Stadion Narodowy
    Rozsuwany dach, podświetlana biało-czerwona fasada i aż 58 500 siedzących miejsc na trybunach. Stadion Narodowy w Warszawie – od 2015 roku funkcjonujący jako PGE Narodowy – to jedno z najnowocześniejszych i najbardziej rozpoznawalnych miejsc tego typu w regionie. Stadion Narodowy w Warszawie to wielofunkcyjny obiekt sportowy zbudowany w miejscu dawnego Stadionu Dziesięciolecia.
  • Koniec Lata W Mieście? Najciekawsze Wydarzenia We Wrześniu
    Jak co roku wakacje i sezon urlopowy minęły w mgnieniu oka. Na letnie wypady za miasto czy długie, ciepłe wieczory spędzone na świeżym powietrzu trzeba będzie długo poczekać. Sieć hoteli Best Western podsuwa pomysły na przyjemne wykorzystanie ostatnich chwil pięknej pogody i podpowiada, gdzie będą organizowane najciekawsze eventy na koniec lata.

 
 
 

Menu

 Polski
Menu