Sylwester kojarzy się zazwyczaj z koncertami pod gołym niebem pod miejskim ratuszem i huczną zabawą do białego rana w towarzystwie przyjaciół. Jednak w zależności od szerokości geograficznej sylwester na świecie wygląda zupełnie inaczej i nie zawsze świętuje go się w ostatnią noc grudnia. Wraz z kończącym się rokiem i rozpoczęciem kolejnego związane są też przeróżne noworoczne zwyczaje.
Najdłuższy sylwester na świecie trwa 4 dni!
Na najdłuższego sylwestra warto wybrać się do Szkocji – święto trwa tu wyjątkowo długo, bo aż przez 4 dni. W Edynburgu od 29 grudnia do 1 stycznia ma miejsce coroczny festiwal Hogmanay, czyli „ostatni dzień roku”. Wejście w nowy rok celebruje się w Edynburgu bardziej niż Boże Narodzenie – to najważniejsza szkocka uroczystość. Przez kilka dni odbywają się tam koncerty, występy artystyczne, a także efektowna parada z pochodniami, podczas której rytualnie pali się łódź Wikingów.
Koncert 31 grudnia pod edynburskim zamkiem i jeden z najefektywniejszych w Europie pokaz sztucznych ogni są zwieńczeniem czterodniowej, hucznej imprezy. Potem odwiedza się swoich znajomych. Tradycja głosi, że jeśli pierwszą osobą, która w Nowym Roku przekroczy próg domu będzie wysoki, ciemnowłosy mężczyzna, a nie blondyn jak wiking, zapewni to szczęście na kolejny rok. Szczególnie jeśli gość będzie miał ze sobą whisky i domowe ciasto. Rankiem urządzana jest też pierwsza w roku kąpiel w rzece Forth.
Najbardziej szalony sylwester jest w Rio de Janeriro
Sylwestrowy wieczór można spędzić na brazylijskiej, rozświetlonej plaży Copacabana w Rio de Janeiro, uczestnicząc w wydarzeniu „Reveillon” – najbardziej szalonym sylwestrze na świecie. Zespoły, tancerze, gorące rytmy samby i ładna pogoda sprawiają, że Brazylijczycy i mieszkańcy innych krajów bawią się tam do rana. Ciekawostką jest brazylijski dress code – tradycja nakazuje w sylwestrową noc ubrać się na biało, aby zapewnić sobie dobrobyt i przyjaźń w nowym roku.
Oprócz bieli warto mieć na sobie kilka innych kolorów: zielony, czyli symbol zdrowia, złoty i żółty symbolizujące pomyślność oraz czerwony, który kojarzony jest z miłością. Podczas zabawy do oceanu wrzuca się kwiaty – ofiarę dla bogini mórz Yemanji, postaci wywodzącej się z dawnych afrykańskich wierzeń. Kulminacyjnym momentem jest spektakularny pokaz sztucznych ogni, które są odpalane z pływających kilkaset metrów od brzegu łodzi.
Niezapomniane wrażenia znajdziesz w Tajlandii
Niezapomniana zabawa na plaży czeka też na osoby spędzające sylwestra w Tajlandii. Dyskotekowa muzyka, minibary, w których drinki serwowane są w kolorowych wiaderkach, skoki przez płonące obręcze i malowanie ciał fluorescencyjnymi barwami to przepis na szaloną imprezę do wschodu słońca, która często przeciąga się na kolejne noce (zob. hotele Best Western w Tajlandii).
Najbardziej rozpoznawalna zabawa sylwestrowa jest w Nowym Jorku
Ci, którzy obchodzą sylwestra w Nowym Jorku, z pewnością powinni udać się na Times Square. Od 1904 r. wszyscy zbierają się w tym miejscu, aby przywitać Nowy Rok. Na co dzień jedno z najruchliwszych skrzyżowań, pełne jaskrawych billboardów reklamowych i telebimów mieści tej nocy nawet milion ludzi (zob. hotele Best Western w USA). Przyciąga ich wyjątkowy program artystyczny z udziałem najsłynniejszych gwiazd muzyki z całego świata. Znaną tradycją podczas nowojorskiego sylwestra jest Ball Drop, czyli opuszczanie gigantycznej kuli ważącej 6 ton z masztu przy gmachu przy Times Square. Tuż po wspólnym odliczeniu ostatnich sekund starego roku, punktualnie o północy, na plac zrzucana jest tona kolorowego konfetti.
Zazwyczaj spokojni Duńczycy tłuką porcelanę
Nowy rok w różnych krajach wiąże się z niebanalnymi tradycjami i zwyczajami. Duńczycy wierzą, że wiele kawałków potłuczonej porcelany oznacza, że posiadają lojalnych przyjaciół (zob. hotele Best Western w Danii). W sylwestra odwiedzają więc swoich sąsiadów i bliskich znajomych, tłukąc zastawę na ich wycieraczkach. Im więcej stłuczonej porcelany przed drzwiami, tym lepiej.
Hiszpanie zajadają się owocami
Hiszpanie również mogą pochwalić się nietypowym zwyczajem. Wraz z wybiciem przez zegary północy w noc sylwestrową jedzą 12 winogron – jedno na każde uderzenie zegara. Tym samym witają Nowy Rok z ustami pełnymi owoców, bo przełknięcie wszystkich winogron w tak krótkim czasie nie udaje się wszystkim. Hiszpański rytuał ma gwarantować pomyślność i szczęście w nadchodzącym roku.
Nowy rok nie zawsze jest obchodzony 1 stycznia
Co ciekawe nowy rok na świecie nie zawsze rozpoczyna się 1 stycznia. Nasi rosyjscy sąsiedzi witają kolejny rok dwa tygodnie po nas, czyli 14 stycznia, a w Wietnamie, Korei, Tybecie, Mongolii czy Chinach dopiero w lutym. W Wietnamie uroczystości związane z obchodami Nowego Roku są najważniejszym świętem i trwają aż trzy dni. Z tej okazji domy na południu Wietnamu są ozdabiane gałązkami moreli z kwiatami o 5 płatkach, a na północy – drzewkami mandarynkowymi z owocami lub gałązkami kwitnącej brzoskwini. Na ołtarzach umieszcza się arbuzy, które symbolizują pomyślność w nadchodzącym Nowym Roku. Z kolei w Korei obdarowuje się najbliższych prezentami, a w Chinach organizowane są spektakularne tańce lwów czy słynna parada smoków, której towarzyszą pokazy fajerwerków (zob. hotele Best Western w Chinach).
Podsumowanie
Niezależnie od tego w jakim miejscu na świecie spędza się sylwestrową noc i Nowy Rok, dobrym wyborem będzie zarezerwowanie pobytu w jednym z pośród ok. 4500 tys. hoteli sieci Best Western znajdujących się w ponad 100 miejscach na całym świecie. Przynależność do nagradzanego programu lojalnościowego Best Western Rewards®, z którego korzysta już ponad 40 mln podróżujących pozwala na zbieranie punktów za pobyt. Nigdy nie tracą one ważności i mogą być wymieniane na wizytę w każdym hotelu sieci.
Zobacz również pozostałe artykuły
- Kiedy Wziąć Urlop W 2020 Roku? Kalendarz Dni Wolnych 2020
Rok 2020 zbliża się wielkimi krokami. Warto więc dowiedzieć się już teraz, ile dodatkowych wolnych dni przyniosą długie weekendy. Kiedy najlepiej zarezerwować czas na wypoczynek w 2020 roku? - Śnieżka Zimą. Jak Dobrze Przygotować Się Do Wejścia Na Śnieżkę W Zimie?
Śnieżka to jeden z symboli Karkonoszy oraz jej najwyższy szczyt o wysokości 1602 m n.p.m. Jakkolwiek jej piękno przyciąga o każdej porze roku, widok szczytu zasypanego śniegiem to niezapomniane przeżycie.