25 Cze 2019
Choć legendarne kopalnie soli oddalone są od Krakowa o kilka kilometrów, ich piękno, a także bogata historia przyciąga turystów z całej Polski i świata. Obie kopalnie robią wrażenie na każdym z nich, choć każda z nich, mimo oczywistych podobieństw, ma zupełnie inny charakter. Co więcej, kopalnie soli w Bochni i Wieliczce to miejsca, z którymi wiąże się wiele legend i niesamowitych historii, które z pewnością dodają magii tym miejscom.
Wieliczka – kopalnia soli blisko Krakowa
Kopalnia soli w Wieliczce to chyba najbardziej rozpoznawalna kopalnia w Polsce i choć od dawna nie wydobywa się z niej surowca to odwiedza ją co roku ponad milion turystów, a w 2007 roku w plebiscycie „Rzeczpospolitej” została uznana za jeden z siedmiu cudów Polski. Kopalnia w Wieliczce liczy aż 9 poziomów. Ostatni z nich leży na poziomie 327 metrów pod powierzchnią Ziemi. Imponująca jest również łączna kubatura wyrobisk – aż 7,5 mln m3. Zaskakującym dla turystów może być fakt, że w Kopalni soli w Wieliczce mieści się jezioro, z którego korzystają osoby będące na turnusach rehabilitacyjnych. Dzięki działającemu w kopalni Muzeum Żup Krakowskich, turyści odwiedzający kopalnie mogą poznać historię wydobycia soli oraz solanki na przestrzeni dziejów.
Bochnia – kopalnia soli blisko Krakowa
Sól w Bochni „wydobywano” już 3,5 tys. lat p.n.e. Na początku, odparowywano ją z solanki. To właśnie studnie solankowe dały impuls rozwojowi górnictwa. Kopalnia górnicza w Bochni rozpoczęła swoją działalność w 1248 roku. To właśnie w tym czasie powstały najstarsze szyby górnicze – szyb Sutoris i Gazaris. Dzięki wydobyciu soli, Bochnia stała się w średniowieczu jednym z najważniejszych ośrodków gospodarczych regionu. Ukształtowała zarówno Bochnie, jak i jej okolice pod względem społecznym, przemysłowym, a także urbanistycznym. Obecnie, kopalnia Soli Bochnia to niezwykłe miejsce doceniane przez organizatorów wielu imprez i eventów. Jako jedyna kopalnia w Polsce, Bochnia oferuje turystom podziemną przeprawę łodziami. To nie lada atrakcja. Podobnie jak mierząca 140 m. zjeżdżalnia, łącząca 2 poziomy kopalni. Kolejną jest Ekspozycja Multimedialna, dzięki której turyści poznają historię wydobycia soli, trud górniczej pracy, a także historię Polski - rocznie blisko 200 tyś. turystów i liczba ta stale rośnie.
Jak dojechać do kopalni w Wieliczce i Bochni?
Do kopalni w Wieliczce, można szybko dojechać z hotelu Best Western Hotel Galicya. Obiekt i kopalnię dzieli ok. 20 minut jazdy samochodem. Natomiast do Kopalni Soli w Bochnia z Best Western Hotel Galicya dotrzesz tym samym środkiem transportu w niecałe 40 min.
Best Western Hotel Galicya – hotel blisko Kazimierza
Best Western Hotel Galicya to nie tylko hotel w Krakowie z łatwym dojazdem do kopalni w Wieliczce i Bochni, ale także obiekt, który znajduje się blisko zabytkowej dzielnicy Kazimierz. Z Best Western Hotel Galicya dotrzesz tam w 14 minut samochodem. Mniej więcej, w tym samym czasie dojedziesz do Zamku Królewskiego na Wawelu.
Hotele powiązane z artykułem
- Best Western Hotel Galicya, Hotel w Krakowie
- Best Western Plus Kraków Old Town Hotel, Hotel w Krakowie
Zobacz również pozostałe artykuły
- Rzeszów - Urocze Miasto Podkarpacia
Rzeszów to nie tylko wschodni park biznesowy, jak w ostatnich latach często nazywane jest miasto, ale również stolica Podkarpacia, która kryje w sobie przepiękną historię rodu Lubomirskich, urokliwe uliczki oraz XVII-wieczne perełki polskiej architektury. Sezon urlopowy trwa w najlepsze, a Hotele Best Western podpowiadają dlaczego warto odwiedzić to malownicze miasto i co koniecznie trzeba zobaczyć będąc w Rzeszowie. - Lato W Mieście: Co Warto Zobaczyć W Krakowie?
Lato na dobre zagościło w Polsce, a gorące temperatury nie pozwalają zapomnieć o zbliżającym się wielkimi krokami sezonie urlopowym. Wiele osób wciąż głowi się, gdzie warto wyjechać, aby zobaczyć coś ciekawego, zmienić otoczenie i przede wszystkim wypocząć. Sieć Best Western Hotels & Resorts przygotowała listę atrakcji, które warto zobaczyć w stolicy województwa małopolskiego i które z pewnością dostarczą niezapomnianych wrażeń.