Gniezno to niezwykłe miasto i zarazem kolebka polskiej państwowości. Nazwa miasta pochodzi od słów „gniazdo” i „gnieździć się”, a stara legenda o Czechu, Lechu i Rusie głosi, że to właśnie Gniezno było miejscem założenia państwa polskiego.
Na przestrzeni wieków miasto było ważnym punktem na mapie kraju i pierwszą stolicą państwa – odbył się tu słynny zjazd gnieźnieński czy koronacja Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski. Warto odwiedzić to wyjątkowe miejsce, które przeniesie turystów do czasów średniowiecza.
Od czego zacząć zwiedzanie?
Wizytę w pierwszej stolicy Polski warto zacząć od Traktu Królewskiego. Jest to szlak turystyczny łączący najciekawsze zabytki i miejsca w taki sposób, by turyści docierali również do tych rzadziej do tej pory odwiedzanych obiektów, takich jak kościół św. Wawrzyńca, Park Miejski, dawne koszary Pruskie czy secesyjne kamienice w centrum miasta. Na trakcie znajdują się posągi pięciu pierwszych królów Polski, a także postaci z piastowskich legend, makiety edukacyjne, tablice informacyjne i interaktywne infokioski. Podczas zwiedzania trasy można natknąć się na 15 rzeźb królików-przewodników, które znajdują się pomiędzy poszczególnymi elementami Traktu Królewskiego.
Katedra gnieźnieńska na Wzgórzu Lecha
Gniezno może pochwalić się wieloma pięknymi zabytkami. Na Wzgórzu Lecha, najwyższym z siedmiu wzniesień w mieście, znajduje się jeden z najwspanialszych i najbardziej cenionych zabytków Polski - Katedra gnieźnieńska. Gotycka budowla została trzykrotnie odbudowywana, a obecna katedra pochodzi z przełomu XIV i XV w. i jest szczególnie ważna z historycznego punktu widzenia – była np. miejscem uroczystości związanych z odnalezieniem i umieszczeniem relikwii św. Wojciecha. Do jego grobu pielgrzymowali wielcy władcy jak Bolesław Chrobry, Władysław Jagiełło czy Zygmunt III Waza. Wyjątkowy wystrój miejsca przekazuje cenne lekcje historii - wzrok przyciągają relikwiarz św. Wojciecha, malowidła ścienne czy umieszczony w tzw. łuku tęczowym krucyfiks z XV wieku. W podziemiach można zobaczyć m.in. najstarszy w Polsce napis nagrobkowy z ok. 1006 r. oraz odkryte podczas badań archeologicznych relikty oratorium z końca IX w., fragmenty murów bazyliki Mieszka I czy fragmenty ceramicznej posadzki. Skarbiec katedralny jest obok jasnogórskiego i krakowskiego, najbogatszym skarbcem sakralnym.
Słynne na całą Polskę - Drzwi gnieźnieńskie
Na szczególną uwagę zasługują znajdujące się w Katedrze wykonane z brązu Drzwi gnieźnieńskie, najcenniejszy zabytek sztuki romańskiej w Polsce, ilustrujące żywot św. Wojciecha. Trudno powiedzieć kiedy, gdzie i przez kogo zostały wykonane. Współcześnie przyjmuje się, że powstały w jednym z warsztatów odlewniczych około XII wieku, czyli za panowania Mieszka Starego.
Wyjątkowa architektura i wnętrze kościoła św. Jerzego
Będąc w Gnieźnie warto odwiedzić kościół św. Jerzego ze względu na jego architekturę i wystrój. Został wybudowany w XII wieku, jednak pożar w 1613 roku zniszczył go w znaczącym stopniu. Do dzisiaj widać efekty XVIII-wiecznej przebudowy - barokowe wnętrze zamyka się w romańskiej bryle. Kolejnym obowiązkowym punktem na mapie miasta jest kościół św. Jana Chrzciciela z XIV wieku. Najcenniejszym elementem obiektu jest sklepienie gotyckie z elementami ozdobnymi, a także polichromia prezbiterium przedstawiająca głowy proroków czy sceny z życia Jezusa i Maryi.
Pamiątki warto kupić na gnieźnieńskiej starówce
Idealnym miejscem na spacer po centrum miasta i kupno pamiątek będzie gnieźnieńska Starówka, która obejmuje prowadzącą do Katedry ulicę Tumską, Rynek wraz z odnogami oraz część ulicy Bolesława Chrobrego. Sam Rynek mieści się na jednym z siedmiu gnieźnieńskich pagórków. W średniowieczu otoczony był murami, a ich pozostałości można oglądać przy ul. Farnej. Budynki, które otaczają plac wznoszone były w różnych okresach, dlatego też to miejsce jest bardzo barwne pod względem architektonicznym.
Blisko 150-letnia, zabytkowa parowozownia
Jedną z wielu atrakcji Gniezna jest zabytkowa Parowozownia. Kolej w Gnieźnie pojawiła się w 1872 roku, kiedy wybudowano linię z Poznania przez Gniezno, Inowrocław do Torunia i Bydgoszczy. W 1875 roku rozbudowano sieć połączeń z Gniezna o kolejną linię kolejową, w wyniku czego powstała druga lokomotywownia, a jej zabudowania dały początek obecnemu obiektowi. Od 2015 roku parowozownia jest otwarta dla turystów. Trasa turystyczna obejmuje godzinne przejście przy najważniejszych budynkach kompleksu i wejście do hali wachlarzowej, w której przygotowano historyczną ekspozycję.
U korzeni państwa polskiego
Kolejnym ważnym miejscem, którego nie można pominąć podczas pobytu w Gnieźnie jest Muzeum Początków Państwa Polskiego. Największą atrakcją jest wystawa multimedialna „Początki państwa polskiego" z efektami 3D. Przedstawia ona Wielkopolskę jako kolebkę polskiej państwowości. Ekspozycja muzeum składa się z ponad 500 eksponatów. Są wśród nich np. zabytki archeologiczne z życia codziennego pierwszych Piastów, rzeźby średniowieczne, kopie miecza koronacyjnego „Szczerbca” i włóczni św. Maurycego, dokumenty, pieczęcie czy dawne księgi. Najbardziej rozpoznawalnym eksponatem jest fragment wczesnośredniowiecznego wału grodowego, zbudowanego z oryginalnych, drewnianych elementów datowanych na 940 rok.
Dobre miejsce wypadowe do Gniezna
Wybierając się w podróż do Gniezna warto zatrzymać się w hotelu Best Western Hotel Edison. Obiekt znajduje się w miejscowości Przeźmierowo, w malowniczej lokalizacji tuż przy jeziorze Kierskim, gdzie turyści mogą skorzystać z tras rowerowych czy kąpielisk w sezonie letnim. Prywatne apartamenty posiadają m.in taras z pięknym widokiem na jezioro, telewizję satelitarną i salon. Do dyspozycji gości jest również garaż, sauna (zob. jak prawidłowo korzystać z sauny), taras zewnętrzny i bar, a także restauracja serwująca dania à la carte. Dodatkowym atutem hotelu jest rozległy teren piknikowy.
Zobacz również pozostałe artykuły
- Wycieczki Po Polsce, Które Musisz Odbyć W 2020 Roku
Z roku na rok, coraz więcej osób decyduje się na międzynarodowe wyjazdy, zapominając przy tym, jak wiele nieodkrytych skarbów można znaleźć w naszym kraju. Polska dzięki swojej różnorodności przyrodniczej i zdywersyfikowanemu krajobrazowi może dostarczyć niesamowitych wrażeń i przeżyć każdemu podróżnikowi. - Tradycje Bożonarodzeniowe W Polsce I Na Świecie
Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Niebawem zacznie się czas kupowania prezentów, dekorowania domów, przystrajania choinek oraz przyrządzania tradycyjnych potraw świątecznych. W różnych częściach świata zwyczaje związane ze Świętami trochę się od siebie różnią. Poznajcie najważniejsze tradycje bożonarodzeniowe kultywowane w Polsce, a także w innych krajach na świecie.